У Нідерландах об'єднають роботу тепломереж з вітряними і сонячними станціями
У Нідерландах об'єднали вдосконалені тепломережі з сонячними і вітряними електростанціями для забезпечення гнучкості енергетичної системи.
Пілотний проект ViFlex нідерландський оператор системи передачі електроенергії Tennet реалізує спільно з німецьким виробником обладнання Viessmann.
Кілька сотень теплових насосів і систем зберігання енергії об'єднали у віртуальну електростанцію, здатну накопичувати надлишок енергії з поновлюваних джерел і використовувати його в періоди зниженою генерації електрики. «Синхронізація роботи тепломереж з вітряними і сонячними електростанціями дозволяє знизити споживання викопного палива, - пояснює оператор. - Коли з відновлюваних джерел надходить мало енергії, частина систем опалення буде простоювати, а годинник високої продуктивності ВДЕ - повністю використовувати згенеровану ними електроенергію».
У теплових насосах Viessmann використовується технологія, що забезпечує можливість роботи на 100% відновлюваної електроенергії і здатна з допомогою інтелектуального управління гнучко реагувати на потреби електромережі. Наприклад, тепловий насос може працювати і заповнювати енергоносій саме тоді, коли сонячні панелі видають максимум електрики або, коли дме сильний вітер, що може призводити до утворення надлишків енергії. Це стабілізує електромережу і дозволяє відмовитися від використання електростанцій на викопному паливі.
Для регулювання навантаження в електромережах необхідні, перш за все, теплові насоси, які зможуть працювати в різних режимах, пояснюють розробники. «Особливо цікаво виглядає перспектива застосування гібридних теплових насосів, здатних споживати електроенергію, так і побутовий газ, використання яких дозволить знижувати навантаження на електромережу без зменшення обігріву будівель, - відзначають в Tennet. - Для будинків з хорошою теплоізоляцією навіть повне тимчасове відключення опалення не повинно бути проблемою».
Предоставить гибкость энергопотреблению также могут помочь системы аккумуляции тепла».
«Дополнительным преимуществом гибкой энергосистемы может стать снижение цен на электроэнергию, - говорят в Tennet. - Это достижимо при установке гибких тарифов или предоставлении скидок для теплосетей, оснащенных оборудованием, которое способно обеспечить изменение объемов потребления электричества в соответствии с производительностью электростанций, работающих за счет возобновляемых источников».
Згідно зі звітом Tennet, в найближчі роки вигоди від переходу на «розумні» тепломережі будуть незначні, але до 2030 року їх переваги зростуть у міру збільшення використання відновлюваної енергетики.